Siatka zgrzewana jest połączeniem pionowo oraz poziomo ułożonych i zgrzanych w miejscu ich stykania się stalowych drutów, które mają owalny, prostokątny lub kwadratowy kształt. Wielkość oczek oraz średnica drutu, z którego dana siatka została wykonana różnią się w zależności od potrzeb i zadań, jakie siatka zgrzewana ma spełniać. Do czego służą takie siatki? Jak się je wykorzystuje?
Cechy siatek zgrzewanych
Siatka zgrzewana, jak już wspomnieliśmy, jest wykonana ze stalowych, ocynkowanych prętów, które są odporne na korozję. Zazwyczaj druty są dodatkowo pokryte otuliną PCV. Ten drugi typ siatki ma przede wszystkim więcej walorów estetycznych, gdyż może występować w kilku wariantach kolorystycznych np. w kolorze brązowym, zielonym lub czarnym. Oczka siatek mogą też być specjalnie, ozdobnie formowane. Taka siatka mimo, że wygląda estetycznie, jest wytrzymała dzięki właśnie zgrzewanym drutom w miejscach skrzyżowania. Sam montaż jest łatwy. Łatwiejszy niż siatki równie popularnej plecionej. Różnica dotyczy zwłaszcza elastyczności materiału. Siatki zgrzewane są sztywniejsze. Nie ma więc potrzeby naciągania ich podczas montażu. Instalacja ma miejsce na specjalnych listwach słupkowych, a siatkę wystarczy spiąć przy pomocy kleszczy czy klipsów.
Zastosowanie siatek zgrzewanych
Siatki zgrzewane wyróżniają się eleganckim wykończeniem. Takie produkty mają specjalnie formowane oczka. Wyglądają więc stylowo. Z powodzeniem wykorzystuje się je jako ogrodzenie budynku, parku czy ogrodu. Ze względu na sztywność, idealnie spełnią swoje zadanie jako trwałe i mocne ogrodzenie na działce, która znajduje się na nierównym terenie. Wykorzystuje się je także w przemyśle zwłaszcza chemicznym, spożywczym i farmaceutycznym. Wykorzystywane są do konstruowania różnych przegród, osłon i barier ochronnych. Wzmacniają bardzo często konstrukcję sufitów podwieszanych, czy ścianek działowych. Powstają z nich klatki i kojce dla zwierząt domowych. Stanowią elementy systemów wentylacyjnych, filtrów, sit i kontenerów, a także funkcjonują jako specjalne osłony dla różnych urządzeń czy maszyn. Są jednym z rodzajów zabezpieczeń linii produkcyjnych, a także materiałem, z którego tworzy się pojemniki transportowe. Mogą służyć za sita czy być elementem urządzeń chłodniczych. Wykorzystuje się je w rolnictwie, w maszynach rolniczych. Siatki zgrzewane także znajdują zastosowanie w urządzeniach piekarniczych.